rozmowy z filmem

Rozmowy z filmem PODAJ DALEJ

Podaj dalej – amerykański film z 2000 roku wyreżyserowany przez Mimi Leder, oparty na powieści Catherine Ryan-Hyde pod tym samym tytułem.

Trevor McKinney jest uczniem 7. klasy w szkole w Las Vegas i mieszka tam z matką, Arlene (ojciec ich opuścił). Matka w ciągu dnia pracuje przy automatach do gry, a wieczorami dorabia w nocnym klubie. Ma poważne problemy z alkoholem.

Pewnego dnia nowy nauczyciel, Eugene Simonet zadaje uczniom zadanie: „Pomyśl, co mógłbyś zrobić, aby świat stał się lepszy, i wprowadź to w życie”. Trevor to zadanie traktuje bardzo poważnie i wymyśla następujące działanie: „Znajdź trzy osoby, którym możesz pomóc w zrobieniu czegoś, czego sami nie mogliby zrobić. W zamian niech oni pomogą trzem następnym osobom, które pomogą kolejnym trzem… – powstanie wówczas piramida dobra…”. Tak powstaje ruch „podaj dalej”.

Trevor nie pozostawia zadania w sferze planów, próbując swój pomysł zrealizować.

Według reżyserki Mimi Leder miała to być przede wszystkim love story będąca jednocześnie przykładem wiary w ludzką życzliwość i uczciwość. Z pozoru optymistyczny przekaz staje się jednak z minuty na minutę coraz większym dramatem chłopca walczącego o poprawę świata. Siedząc przed ekranem, możemy się głównie wzruszyć i zastanowić się nad pytaniem „Czy to by rzeczywiście zadziałało?”.